داروسازان مشمول طرح بخوانند1

در این مقاله سعی می کنیم نکات مطروحه برای داروسازان مشمول طرح را در موارد شرایط جذب دستیار پژوهشی، طرح در صنعت ، شرايط توقف طرح و جابجايي در طرح، آخرین تصمیم گیری های کلان در مورد طرحهای خدمت علوم پزشکی ، لایحه ی تازه تصویب شده دولت و نکات جدید بخشنامه بهینه سازی اجرای قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان درحد امکان بازگو و جمع بندی کنیم.

شرایط جذب دستیار پژوهشی

برنامه «جذب دستیار پژوهش»، برنامه ویژه پژوهشی برای پذیرش فارغ‌التحصیلان برتر علوم پزشکی در مراکز تحقیقاتی مصوب وزارت بهداشت جهت گذراندن طرح نیروی انسانی و یا دوره سربازی است.

این برنامه به دو شکل زیر اجرا می‌شود:

الف- جذب دستیاران پژوهش: مخصوص مشمولان خدمات موضوع قانون خدمت پزشكان و پيراپزشكان (طرح نیروی انسانی)

معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر اساس توافق به عمل آمده با معاونت علمی- فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان در نظر دارد سالیانه 100 نفر از فارغ‌التحصیلان برجسته گروه پزشکی را با عنوان «دستیاران پژوهشی» در مراکز تحقیقاتی مصوب وزارت بهداشت جذب نماید تا خدمات مربوط به قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان خود را به عنوان محقق در این مراکز سپری کنند. سهمیه سالانه برنامه «جذب دستیاران پژوهشی» حداکثر 30 پزشک عمومی (خانم مجرد یا متأهل) و 70 دندانپزشک عمومی (خانم/ آقا) یا داروساز عمومی (خانم/ آقا) است. شرایط جذب به شرح زیر است:

 • معدل 17 یا بالاتر
 • حداقل یک مقاله منتشر شده و نمایه شده در ISI:Web of Science یا PubMed: MEDLINE به عنوان نویسنده اول یا مسؤول یا حداقل دو مقاله منتشر شده و نمایه شده در نمایه نامه های فوق(بدون شرط نفر اول یا نویسنده مسئوول)

ب- جذب دستیاران پژوهش سرباز: مخصوص مشمولین خدمت نظام وظیفه

معاونت تحقیقات و فناوری بر اساس توافق با دفتر ثبت‌نام پیام‌آوران بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سالیانه 200 نفر از فارغ‌التحصیلان برجسته گروه پزشکی(از جمله فارغ التحصیلان داروسازی) را با عنوان «دستیاران پژوهشی سرباز» در مراکز تحقیقاتی مصوب وزارت بهداشت جذب می‌کند تا دوره نظام وظیفه خود را در این مراکز سپری کنند.

 • معدل ۱۶ یا بالاتر
 • چاپ حداقل یک مقاله نمایه شده در نمایه‌ نامه‌های ISI: Web of science یا PubMed: MEDLINE و یا Scopus

طرح در صنعت:

برای گذراندن طرح در حیطه صنعت چه کنیم؟

1.به لیست کارخانه هایی که می‌توانند نیروی طرحی داروساز داشته باشند، مراجعه کنید. اگر مجرد هستید به لیست فیلتر شده و اگر متاهل هستید، به لیست اصلی و کامل مراجعه کنید.

 • یادآوری: خانم های مجرد تا شعاع ۲۰ کیلومتری کلان شهرها ( تهران، اصفهان، مشهد، شیراز،…) نمی توانند طرح بگذرانند.

2.با بخش کارگزینی یا توسعه نیروی انسانی کارخانه های مورد نظر (از لیست مربوط به خودتان) تماس بگیرید یا حضوری مراجعه کنید.

 • انستیتو پاستور ایران هم پذیرای نیروی طرحی است. طرح در این موسسه، کار در صنعت محسوب می‌شود اما روند پذیرش متفاوت از سایر کارخانه‌هاست.

3.بعد از یافتن کارخانه، حضوری یا تلفنی از جایگاه شغلی‌، شرایط، حقوق، مزایا و تعهدات نیروی طرحی در آن جا مطلع شوید. این موارد را در روز مصاحبه می‌توانید بپرسید.

 • توجه: بسیاری از کارخانه ها بابت گذراندن طرح، علاوه بر چک یا سفته، از شما تعهد محضری میگیرند که بعد از اتمام دو سال طرح، چند سالی را همچنان در خدمتشان باشید.

4.در صورتی که کارخانه شما را بپذیرد، نامه‌ای خطاب به سازمان غذا و دارو، با مضمون تمایل کارخانه به گذراندن طرح آقا/خانم فلانی به معاونت توسعه و مدیریت منابع و نیروی انسانی ارسال می کند (نامه اعلام_نیاز) پیگیری نامه از طریق شماره آن را فراموش نکنید!

 1. اگر شماره نظام پزشکی تان آماده شده است، در این مرحله باید در سایت طرح یا همان سامانه رشد (tarhreg.behdash.gov.ir) به ترتیب اولویت تان مراکز مورد نظر (صنعت یا غیر آن) را انتخاب کنید.

‎6 .در هر فصل طی جلسه‌ای، نامه‌های اعلام نیاز صنعت که به دست این معاونت رسیده اند، بررسی می‌شوند. بعد از آن هم یک سری نامه نگاری از  معاونت به وزارتخانه، از معاونت به کارخانه و از کارخانه به معاونت انجام می‌شود. این نامه نگاری‌ها حدودا یک هفته طول می‌کشد.

 

 

شرايط توقف طرح و جابجايي در طرح :

 1. براي توقف طرح نياز به نامه تسويه حساب از دانشگاه مبدأ وجود دارد بعد از اخذ نامه تسويه حساب ميتوان در سايت طرح براي محل جديد ثبت نام كرد
 2. جابجايي در واحدهاي زير مجموعه يك دانشگاه علوم پزشكي با موافقت دانشگاه امكانپذير ميباشد.
 • حذف طرح اجباری پزشکان وپیراپزشکان، جدی می شود؟!

بحثی که چندی است داغ شده است بحث حذف طرح تعهد خدمت نیروی انسانی در آینده از اهداف وزارت بهداشت است؛ چنانکه وزیر سابق بهداشت در اولین نشست کمیسیون عالی تعهدات وزارت بهداشت گفت: هدف قطعی ما حذف طرح تعهد خدمت نیروی انسانی در آینده است، اما طرح باید در خدمت ارتقای آموزش باشد.

حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس، نماینده مردم زاهدان درمجلس شورای اسلامی، نیز در همین رابطه می گوید: عدم توجه به موارد استثنا درقانون ظلم مضاعف درحق پزشکان است، به عنوان مثال پزشکی که یکبار طرح خدمتی خود را گذارنده درمقطع بالاتر نیازی به گذارندن طرح ندارد؛ این درحالی است که در شرایط فعلی این اتفاق رخ می دهد. این نماینده مردم درمجلس دهم، ادامه داد: همچنین پزشکان بالای 45 سال از گذارندن طرح خدمتی معاف هستند، اما این مسئله هم درحال حاضر رعایت نمی شود؛ لذا انتظار می رود با توجه به اینکه تنها پزشکان و پیراپزشکان گروه های دارای تعهدات اجباری هستند، باید درحد قانون مسائل درخصوص طرح خدمتی پزشکان را اجرایی کرد، از طرف دیگر درقانون پیش بینی شده افراد تحصیل کرده درخارج از کشور طرح نمی گذرانند، اما درحال حاضر دانشجویان در دانشگاه آزاد پزشکی و واحدهای بین الملل پول بسیاری را بابت تحصیل خود پرداخت می کنند؛ بنابراین فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد و واحدهای بین الملل که هزینه تحصیلات خود را پرداخت می کنند باید از گذرداندن طرح معاف شوند.

لایحه ی هیئت دولت

در جلسه ی یک مهر 1397 لایحه ای از سوی دولت به مجلس ارائه شد که در طی آن برای برطرف کردن کمبود نیروی متخصص در رشته های علوم پزشکی قانون های گذشته اصلاح می شوند:

دانجشویانی که طرح خود را انجام نداده اند برای برخورداری از حقوق زیر منوط به ارائه ی تائیدیه انجام طرح می باشد:

1-ارائه ی دانشنامه و هرگونه تائیدیه ی تحصیلی و مدارک مربوط از جمله ریز نمرات 2-خروج از کشور 3-به کار گیری یا اشتغال در کلیه ارگان های دولتی 4-به کارگیری یا اشتغال در موسسه های عمومی غیر دولتی 4-اخذ پروانه حرفه های پزشکی و یا امور پزشکی5-اخذ پروانه کسب و اشتغال  در سایر مشاغل 6-مدیریت عامل یا عضویت در هیئت مدیره شرکت ها 7-ثبت نام تجارتی یا دریافت مجوز انواع موسسه 8-دریافت هرگونه تسهیلات تجاری و بازرگانی و کسب و کار از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری

این لایحه برای تصویت به مجلس میرود و مجلس در مورد آن تصمیم خواهد گرفت.

دو نکته جالب توجه

در بخشنامه بهینه سازی اجرای قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان دو نکته جالب توجه و جدید وجود دارد؛

طبق بند3 از تغییرات ایجاد شده، معافیت از طرح برای استعدادهای درخشان (طلای المپیاد، رتبه‌ی ۱ تا ۱۰ کنکور، رتبه‌ی ۱ تا ۳ آزمون‌های جامع علوم‌پایه) حذف شده است! در حالی که هم‌چنان تک‌فرزندها از طرح معاف هستند.

داروسازانی که به بیش از ۴ماه بصورت مداوم درصف انتظار شروع طرح برای یک دانشگاه و واحدهای تابع آن باشند و دانشگاه امکان بکارگیری داروساز را در نداشته باشد مازاد بر نیاز تلقی میگردد؛ نکته مبهم اینجاست مازاد برنیاز معاف از طرح میشود یا باید در استان های دیگر بکار گرفته شود؟

 

 • برای دسترسی کامل به متن کامل بخشنامه ها و نیز تبصره های هر بخش، می توانید به کانال داروسازان طرح به کانال تلگرامی @Daroosazan_Tarh مراجعه کنید.

منبع:

کانال داروسازان طرح(@Daroosazan_Tarh)

نویسندگان:

مصطفی زارع بیدکی داروسازی 95 یزد

فاطمه توکلی زاده داروسازی 95 لرستان

علیرضا معبودی ورودی 96 زنجان

 

نویسنده : مصطفی زارع بیدکی
sdcsdcsdcsdcscscsdcsdcs@sdcscs.com
داروسازی 95 یزد
آخرین نوشته های وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست