دارو سازی و صنعت 1

به نام خدا

نویسندگان:

مصطفی زارع بیدکی ورودی 95 داروسازی یزد

فاطمه حدادی ورودی 95 داروسازی اصفهان

علی صادقی ورودی 94 داروسازی زنجان

فاطمه توکلی زاده ورودی 95 داروسازی لرستان

علیرضا معبودی ورودی 96 داروسازی زنجان

سپیده فروغی ورودی 95 داروسازی اهواز

به گفته اظهارات دکتر دیناروند در بیست و یکمین کنگره ملی دانشجویان داروسازی، بیش از 55 درصد ظرفیت داروسازان کشور بایستی به بخش های غیر از دارو خانه منتقل شود  و بر طبق آمار 1500 داروساز بیمارستانی در حال حاضر نیاز کشور است.(1.2) در این شماره قصد داریم شما را با برخی حوزه های مطروح در خارج از داروخانه، آشنا کنیم؛

1.کانال خبری بیست و یکمین کنگره ملی دانشجویان داروسازی

2-http://www.irna.ir/kermanshah/fa/News/82375166

 

داروسازی و صنعت

صنعت داروسازی ایران علی رغم فشارها و محدودیت های گوناگون نشان داده است توانایی بالایی در این حوضه از جمله تولید داروهای جدید،مطابقت با استاندارد های جهانی و…داشته و میتواند به قابلیت های بسیار بالاتر از قابلیت های کنونی برسد. در ادامه به ارایه اطلاعاتی از این صنعت ارایه خواهیم کرد.

بزرگترین داروسازی‌های کشور شرکتهای فارابی، اکسیر، داروپخش و رازک زیر مجموعه شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین- بزرگترین سرمایه‌گذار دارویی کشور – هستند.  در حوزه بورس نیز شرکت سرمایه‌گذاری البرز که بعنوان اولین شرکت سرمایه‌گذار در بورس تهران شناخته می‌شود، دومین سرمایه‌گذار بازار دارویی ایران است.

روندها و متغیرهای اساسی اثرگذار بر صنعت دارو را می‏توان در 2 طرف تقاضا و عرضه دارو بررسی کرد. در طرف تقاضا با 2محرک اصلی افزایش جمعیت و افزایش درآمد سرانه مواجه هستیم که باعث می‎شود تا تعداد افراد بیشتری، مبلغ بیشتری را صرف هزینه‎های بهداشتی و درمانی خود کنند.

براساس گزارش فورچن2012، صنعت جهانی دارو پس از حوزه نفت و پتروشیمی و بالاتر از صنایعی همچون مواد غذایی، مخابرات، انرژی و… سودآورترین صنعت در میان حوزه‎های مختلف صنعتی در سطح جهان محسوب می‌شود.

واردات دارو به ایران نیز طی سال‌های ۱۳۹۳-۱۳۸۰ روندی صعودی داشته و در سال ۱۳۹۳ به ۴۲۴۷ میلیارد ریال رسیده است و همچنین این روند صعودی واردات دارو تا سال ۹۶ ادامه داشته است ، تا آنجا که از 12 هزار میلیارد تومان ارزش بازار دارویی کشور، یک‌سوم آن سهم داروهای وارداتی است ، البته باید توجه کرد که گران‎تر بودن داروی وارداتی به صورت تیغی دو لبه عمل می‎کند، یعنی از یک طرف در جهت تشویق مصرف کننده به مصرف داروی داخلی عمل می‌کند اما از طرف دیگر می‎تواند باعث القای کیفیت پایین‎تر داروی داخلی شود و از آن مهم‎تر باعث می‎شود تا شرکت‌های پخش‎کننده و داروخانه‎ها تمایل بیشتری به فروش داروی خارجی داشته باشند همچنین باعث شده تا واردات دارو صرفه و سود بیشتری نسبت به تولید دارو در کشور پیدا کند.

به گزارش خبرنگار مهر، صنعت داروسازی ایران با در اختیار داشتن بیش از ۹۶ درصد از سهم داروی مصرفی کشور وضعیت مطلوبی ندارد و همواره با مشکلات عدیده ای در مسیر تولید دارو مواجه است. این در حالی است که سال ۹۷ به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده و انتظار می رود، داروی ایرانی بیش از پیش مورد حمایت مسئولان امر در نظام سلامت قرار گیرد.

هر چند به گفته دکتر حمید رضا جمشیدی  از  اساتید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، جامعه داروسازی کشور، جامعه نسبتا کوچکی است با دستاوردهای بسیار بزرگ که بخشی از این دستاوردها و اثرات در حوزه تولید و صنعت داروسازی نمایان شده است؛ اما به لحاظ ریالی و ارزی، وضعیت خوشایندی ندارد و از همین رو، گلایه های تولید کنندگان دارو را به همراه داشته است. اولین و حیاتی ترین موضوع، وضعیت مطالبات شرکت های دارویی است که سال گذشته در بدترین شرایط سپری شد. بطوریکه از سال ۹۶ به عنوان بحرانی ترین سال مالی در صنعت دارو نام برده شد.

در همین حال، دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در واکنش به عدم توفیق شرکت های داخلی در صادرات دارو، موضوع بازاریابی را مورد اشاره قرار داده و عنوان داشته بود که در موضوع ثبت دارو در خارج از کشور خیلی کار شده اما متاسفانه صنعت داروسازی ما بازاریابی را بلد نیست.

متاسفانه در حوضه صنعت کشور ما شاهد حلقه مفقوده صنعت و دانشگاه هستیم به طوری که ارتباط موثر قلیلی بین صنعت و دانشکده های داروسازی وجود دارد فلذا دانشجویان داروسازی دید بسیار محدودی از صنعت داشته و تقریبا امیدی برای جذب در صنعت ندارند و همینطور طرح های تحقیقاتی و پایان نامه ها با دید ایجاد سرمایه و صنعتی شدن صورت نمیگیرند و این خود باعث ناکارآمد شدن روند تحصیلی و هزینه های بی بازگشت بسیاری میشود.

چیزی که مشخص است هر صنعتی برای توسعه نیازمند حمایت است که این حمایت ها در قالب حمایت های مالی و قانونی و… میتواند صورت بگیرند که متاسفانه شاهد کاستی ها و سیاست گذاری های غلطی (از جمله ممنوعیت صادرات دارو) در این زمینه هستیم که وقتی پای فعالان این حوضه مینشینیم کاملا مشهود است.

کشور ایران با پتانسیل بالای علمی و نقش منطقه ای و بازار بزرگ منطقه ای که دارد بدون شک میتواند نقش بسیار پررنگ تری در حوضه تولید و تامین دارو داشته باشد و اقتصاد قرص و محکمی رقم بزند و وابستگی نفتی کشور را به مراتب کمتر کند که این امر میسر نیست مگر با تلاش های روز افزون و سیاست گذاری های درست.

درپایان “صنعت دارو باید یاد بگیرد که متکی به خودش باشد و بتواند در مسیر توسعه حرکت کند.”

منابع:

http://pdartf.com/: موسسه ی صندوق پژوهش و فناوری پرشین داروی البرز

خبرگزاری مهر

باشگاه خبرنگاران جوان

خبرگزاری کار ایران (ایلنا)

داروسازی بالینی و بیمارستانی

1.داروسازی بالینی یکی از رشته های تخصصی داروسازی است که در زمینه کاربرد علوم دارویی و دارودرمانی در بالین بیماران فعالیت دارد. نام دیگر این رشته فارماکوتراپی است. مهمترین رسالت این رشته ارتقاء مصرف صحیح و منطقی داروها و کمک به بهبود نتایج و پیامد های درمانی در بیماران می باشد همچنین متخصصین این رشته مدیریت یا اجرای طرح های پژوهشی و بالینی مرتبط با دارودرمانی را بر عهده دارند. برخی از وظایف این گروه از متخصصین عبارتند از: بررسی تاریخچه دارویی بیمار، نظارت بر  مصرف صحیح دارو  توسط بیمار،  بررسی عوارض جانبی داروها  و گزارش آنها، پیگیری غلظتهای دارویی در بیماران برای جلوگیری از مسمومیتها، دستیابی به دوز صحیح درمانی (پایش) و کم کردن مدت بستری شدن بیماران و ارائه مشاوره دارویی به پزشکان

2.رشته داروسازی بالینی در ایران از سال ۱۳۷۰ پا به عرصه وجود نهاد. رشته داروسازی بالینی در ایران با مقطع تخصصی بالینی تعریف شده است ؛ در حالی که سایر رشته های تحصیلات تکمیلی داروسازی ایران در مقطع PhD ارائه می شوند. در بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، مازندران، اصفهان، و شیرازدارای پذیرش دوره دستیاری و گروه داروسازی بالینی بوده و دانشگاههای علوم‌پزشکی مشهد، اهواز و تبریز دارای گروه داروسازی بالینی در دانشکده‌ داروسازی می باشند.ظرفیت پذیرش در سالهای مختلف متفاوت است در سال جاری(97-98)51 داروساز بالینی پذیرش و مشغول به تحصیل شدند.

3.دروس مطرح شده در ازمون تخصصی پذیرش این رشته همرا ه با ضرایب عبارتند از: شیمی دارویی(2) –فارماسیوتیکس (2)-داروسازی بالینی(2)-داروشناسی و سم شناسی (2)-فارماکوگنوزی و بیوتکنولوژی(2)استعداد تحصیلی (1)

4.تعداد کل واحدهای آموزشی این رشته : 33 واحد که عبارتند از پاتوفیزیولوژی 1و2. سمیولوژی. فارماکوکینتیک بالینی پیشرفته. رایانه و اطلاع رسانی. فارماکولوژی بالینی پیشرفته. سم شناسی بالینی پیشرفته. درمان شناسی پیشرفته. داروسازی بیمارستانی پیشرفته. ارماکواپیدمیولوژی ، آمار و روش تحقیق

دانش آموختگان داروسازی بالینی به منظور ارائه ی خدمات دارویی و مشارکت در تیم پزشکی هستند.این متخصصان دارای نقش های مختلفی از قبیل کنترل دارودرمانی در بیماران خاص،نظارت بر تجویز منطقی دارو،خدمات دارویی برای پزشکان،نظارت بر پرونده های بیماران تشخیص و پیشگیری از تداخلات و… می باشد.(5)

حداقل حقوق دریافتی یک داروساز بیمارستانی بر اساس بخشنامه 7،500،000 در ماه است.(7)

5-http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3149309

6-http://www.irna.ir/kermanshah/fa/News/82375166

7-بخشنامه شماره 121 مورخه 18/2/97

پایان نامه : 12 واحد

دروس اختیاری : 4 واحد

 

 

  1. http://www.clinicalpharmacy.ir/78/%D8%B5%D9%81%D8%AD%D9%87-%D8%A7%D8%B5%D9%84%DB%8C.aspx

. http://hamshahrionline.ir/details/134669

2.3.4.:http://www.phdpezeshki.com/phd/pharmaceutical-sciences/clinical-pharmacy

http://pharmacy.sums.ac.ir/fa/departments/clinical-pharmacy/

5-http://www.magiran.com/npview.asp?ID=3149309

6-بخشنامه شماره 121 انجمن ملی داروسازان مورخه 18/2/97

داروسازی هسته‌ای یا رادیوفارماسی (Nuclear Pharmacy):  

هدف:

الف:تربيت نيروي انساني متخصص و متبحر در رشته داروسازي هسته‌اي متناسب با نيازهاي آموزشي، پژوهشي و خدماتي كشور.

ب: تربيت نيروي انساني ماهر براي تحقيق در توليد و استفاده از راديوايزوتوپ‌ها در پزشكي، داروسازي و علوم پايه پزشكي.

نقش و توانایی :

فارغ التحصیلان این رشته توانایی انجام فعالیتهای آموزشی ، پژوهشی و خدماتی در تولید و کنترل رادیو داروها ، استفاده از رادیوایزوتوپها و رادیو داروها در داروسازی ، پزشکی ، علوم پایه پزشکی و همچنین کار با دستگاه های اندازه گیری پرتوها و روشهای محافظت در مقابل پرتوها را خواهند داشت. حداكثر مدت مجاز تحصيل در دوره دكتراي(Ph.D)رشته داروسازي هسته‌اي براي دانشجويان تمام وقت 5/4 سال است(1)  .

این دوره تخصصی (Ph.D.) در حال حاضر توسط دانشكده داروسازی تهران و با همكاری سازمان انرژی اتمی و اخیراً توسط دانشكده داروسازی ساری، برگزار می‌شود. در طی این دوره دستیاران با رادیوداروها، روش‌های شناسایی (Detect)و سنجش آنها، روش تولید رادیوداروها (Labling)و كاربرد رادیوداروها در تشخیص، درمان و یا پیشگیری از بیماری‌ها آشنا شده و مهارت‌های مرتبط با به كارگیری و كار با آنها را كسب می‌نمایند. به لحاظ ماهیت خاص این دوره‌ تخصصی،‌ دانشجویان با تكنولوژی‌های پیشرفته مربوط به بكارگیری و تماس با رادیوایزوتوپ‌ها آشنا می‌شوند. (2)

شرايط گزينش دانشجو:داشتن دانشنامه دكتراي عمومي داروسازي و يا فوق ليسانس (كارشناسي ارشد) شيمي يا مهندسي شيمي است. (1)

منابع:

1.

http://education.tums.ac.ir/IPPWebV1C037/Persian_WebUI/Templates/WebSiteTemplate1/WebSiteFile1071.aspx?MainInformationID=1402

2.

http://pharmacy.sbmu.ac.ir/index.jsp?pageid=4220&p=1

 

 

 

 

 

 

نویسنده :
آخرین نوشته های وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست