اوتیسم

نام : نسيم محمديان

ايميل:mohammadiannasim@yahoo.com

عنوان:

نحوه ي برخورد با كودكان  مبتلا به اوتيسم در مدرسه وخانواده:

 

اوتیسم يك طيف اختلال  در نظر گرفته مي شود زیرا برخی افراد تنها چند مورداز علائم  را دارا هستند یا علائم خفیفي دارند، در حالی که دیگران علائم زیاد وشدیدتري دارند.

ویژگی های اوتیسم می تواند شامل موارد زیر باشد:

مشکل در استفاده و درک زبان و یا جنبه های خاصی از زبان مانند عبارات و زبان بدن.

مشکل در ورودی حسی در یک راه معمولي. به عنوان مثال، یک جارو برقی ممکن است بیش از حد در نظر آنها بلند شود، يك بو ممکن است فوق العاده قوی باشد، یا چیزی ممکن است بيش از حد براي آنها خارش ايجاد كند.

آنها می توانندبه راحتي ناامید شوند، زمانی که همه چیز به نحوی که انتظارش را دارند، برآورده نمی شود.

مشکل درک احساسات ديگران

مشکل در کار کردن یا شرکت در فعالیت ها (به عنوان مثال فعالیت نوشتن، سخنرانی  در کلاس)

دشواری تعویض از یک فعالیت به دیگری، به ویژه اگر آنها از چیزی لذت بخش به چیز غير لذت بخش برده شوند.

مشکل در سازماندهی خود در بازی

گاهی اوقات این ویژگی ها باعث رفتارهای نا بهنجاردر خانه، در کلاس درس و یا در جامعه می شود که می تواند برای کودک و بزرگسالانی که  از او مراقبت می کنند خسته کننده باشد.

در اینجا به برخی از راه كار هایی که می توانند از رفتارهای نابهنجار جلوگیری کنند یا تغییرات رفتاری مثبت را به وجود آورنداشاره مي كنيم.(از آنجا که هر کودک متفاوت است، شما ممکن است مجبور شوید راهكارهاي مختلفي را اتخاذ نماييد:

1 – اجازه دهید کودک بداند چه اتفاقی خواهد افتاد.

به عنوان مثال، “پس از پایان پازل، وقت آن رسیده است که دندان هایتان را بشویید”، یا “در پنج دقیقه زمان برای خاموش کردن کامپیوتر و شروع کار نوشتن شما” است. برای بعضی از کودکان یک تایمر را تنظیم کنید کودک می تواند پیگیری کند که چقدر زمان باقی مانده است. بنابراین در مثال بالا “در پنج دقیقه زمان برای خاموش کردن کامپیوتر و شروع کار نوشتن شما” شما می توانید تایمر را برای مدت پنج دقیقه تنظیم کنید. بعضی از کودکان به یادآوری نیاز دارند به عنوان زمان 2 دقیقه، 1 دقیقه و غیره به پایان می رسد.

برای کودکان که درک مفاهیم زمان یا اعداد را درک کرده اند، یک تایمر بصری می تواند مفید باشد زیرا کودک می تواند زمان نيم روز را ببیند.

تایمر های بصری را می توان در آمازون یا سایر فروشگاه های آنلاین خریداری کرد.

٢)تنظیم انتظارات و انجام پیگیری

به عنوان مثال، اگر به کودک خود مي گویید که در پنج دقیقه اي  كه تلفن صحبت می کنيد،بي سر و صدا بازی کند، به قول خود عمل كنيد. ممکن است لازم باشد او خودش انتخاب کند که چه کاری در آن زمان كه شما در حال تلفن زدن هستيد انجام دهد.اگر فرزند شما نمیتواند زمان بگذارد، یک تایمر را که کودک شما می تواند ببیند تنظیم کنید ودقیقا راس  5 دقیقه تلفن را تمام كنيد و با او بازی کنید. اگر این کار را به طور مداوم انجام دهید، فرزند شما متوجه خواهد شد که چه انتظاری می رود و به آنچه که می گویید باور دارد. همانطور که او بهبود می یابد، می توانید زمان را افزایش دهید. این یک مثال است، اما می تواند به بسیاری از سناریوها اعمال شود.

٣)فرزندیا دانش آموزتان  را برای پیروی از درخواست های خود تشويق كنيد.

 

به عنوان مثال، اگر فرزند شما از صدای بلند در تئاتر/ سینما استفاده می کند و شما می گویید “در تئاتر آهسته صحبت كن “، کودک را با یک جمله ستایش کنید مانند”ازت متشکرم که در تئاترآرام صحبت ميكني “.برای کودکان که زبان را خوب درک می کنند، شرایطی مانند این زمان مناسب برای یادگیری دیدگاه های دیگران است.

٤) به طور خاص به کودک بگویید که چه انتظاری از او دارید و به او اجازه می دهد امتیازاتي را برای رعایت انتظارات شما کسب کند

 

به عنوان مثال، اگر فرزند شما اغلب در یک مغازه زمانی که او نمی تواند به مغازه اسباب بازی فروشي برود، تكان مي خورد،به او بگویید دقیقا چه انتظاري از او می رود. قبل از رفتن به فروشگاه پاداش او را تعيين كنيد. به عنوان مثال، شما می توانید چیزی شبیه به “ما در حال رفتن به مغازه ي لوازم التحرير براي خرید کاغذ و قلم هستيم و سپس پرداخت خواهیم کرد و به خانه برمی گردیم. »بگوييد.در فروشگاه می توانیدمجددا به او  یادآوري كنيد.

اجازه دهید کودک بداند که می تواند امتیازاتی برای پیروی از قوانین کسب کند. ایده های تشويقي شامل گرفتن یک برچسب شخصیت مورد علاقه، بازی کردن یک بازی مورد علاقه یک بار در خانه، تماشای یک نمایش مورد علاقه، بازي با کامپیوتر وغیره است. سعی کنید از یک امتیاز که فرزند شما ممکن است دوست داشته باشد استفاده كنيد ياازخودش بخواهيد كه آم را انتخاب كند.

کودکان همچنین از ستایش غیر کلامی هم مي توانند استفاده كنند.

٥) انتخاب هاي محدود

 

همه بچه ها، از جمله افرادی که مبتلا به اوتیسم هستند،هنگام مواجه باانتخاب هاي  بیش از حدنمي توانند تصمیم بگيرند و ميتوان گزينه هايدمحدودي در اختيار آنها گذاشت. نمونه هایی از گزینه ها عبارتند از: “آیا می خواهی بازی كني یا تلویزیون تماشا کنی”، “آیا می خواهید کره یا ژله را روی قوطی خود بگذاری”، “آیا می خواهی پیراهن سبز یا قرمز بپوشي؟”

٦)برای بعضی از کودکان با مشکلات زبان، نشان دادن فعالیت یا اسباب بازی هایی که ميخواهيد استفاده کند، برای تشویق او براي رفتن از يك فعاليت به  فعالیت دیگر، مفید است

به عنوان مثال، اگر کودک در رایانه است و شما می خواهید او پازل بازي كند،پازل را به اون نشان دهيدتا بتواند بفهمد که شما چه می خواهید

٧) در صورت امکان، از یک برنامه استفاده کنید تا کودک بتواند بداند که روز چگونه خواهد بود

برای کودکانی که در خواندن یا درک زبان مشکل دارند، برنامه منظم بهتر خواهد بود. یک برنامه برای بعد از مدرسه می تواند شامل «خوردن میان وعده»، «انجام تکالیف»، «تماشای تلویزیون»، «بازی کردن با خانواده»، «خواندن یک کتاب»، «حمام» و «رفتن به رختخواب» باشد. یک برنامه منظم در مدرسه می تواند شامل “ریاضیات”، “خواندن”، “ورزشگاه”، “ناهار”، “هنر”، “علوم”، “بسته بندی کردن” و “سواراتوبوس شدن”باشد.

٨)اجازه دهید فرزند یک شی را از یک فعالیت به ديگري بياورد.

به عنوان مثال، اگر کودک باید از کلاس درس خارج شود تا با یکی از کارکنان مانند یک متخصص گفتار ملاقات كند، اجازه دهید او از کلاس درس وسيله اي مانتد یک توپ یا ماشین اسباب بازی مورد علاقه خود را بیاورد. این می تواند  به او كمك كند تادر محیط های ناآشنا احساس راحتي بيشتري داشته باشد.

٩)تغییر مسیر رفتار كودك به جای گفتن كلماتي مانند “نه”.

به عنوان مثال، اگر کودک در فروشگاه در حال دويدن است، به او یادآوری کنید یا به او نشان دهید که چگونه راه برود. در صورت لزوم، چیز جالبی پیدا کنید تا او را نشان دهید و توجه او را به آن بسپارید، نه اينكه روي رفتار ناهنجار اوتمرکز كنيد. اگر او در مدرسه در حال دويدن است، به او ياداوري كنيد به خط برگردد،يا با یک دستورالعمل کوتاه مانند “به صف برگرد” اورامتوجه كنيد. برای کودکان با مشکل درک زبان ، سعی کنید نشان دهید که چه چیزی انتظار می رود یا از یک ژست استفاده کنید، نه فقط استفاد اززبان.

١٠)اگر کودک به نظر می رسد بیش از حد ازورودی حسی تحریک شده است، مانند حظوردر یک جمعیت بزرگ، او را به جای آرام تر و بدون استرس ببريد.

از موقعیتهایی که ممکن است فرزندتان قبل از اینکه او را به آنجا برسانيد احساس بي قراري کند (به عنوان مثال، نمایش آتش بازی، جشنواره شلوغ و غیره)دوري كنيد.

همچنین استراتژی هایی برای ایجاد محیطی وجود دارد که به کودک مبتلا به اوتیسم کمک می کند تا با ورودی های حسی به مروركمتر احساس ناراحتی کند.

١١) از لحظات قابل آموزش استفاده کنید.

به عنوان مثال، اگر کودک یک اسباب بازی را از یک فرزند دیگر می کشاند، به او آموزش دهید که چگونه از کلمات خود برای گرفتن اسباب بازی ها (اگر او دارای توانایی های زبان برای انجام این کار است) استفاده كند به جای اينكه اورا برای ربودن اسباب بازی مجازات کنید.

 

١٢)هنگامی که وظایف، تکالیف، کارها و غیره را انجام می دهید، بسیاری از کودکان بهتر عمل می کنند، اگر بدانند چه زماني کار پایان می یابد.

بعضی از نمونه هایی از فعالیت هایی با پایان واضح شامل پازل، تعداد مشخصی از مسائل ریاضی، تعداد مشخصی از صفحات برای خواندن، یک رویداد زمان بندی شده (به عنوان مثال، درس ده دقیقه طول می کشد – تنظیم یک تایمر)، یک راه مشخص برای تکمیل از جمله “قرار دادن ده اسباب بازی در سطل آشغال”، تعداد مشخصی از خطوط برای نوشتن روی صفحه برای تکیف نوشتن و غیره.

١٣)برخی از کودکان هنگامی که فعالیت های دست ساز و یا بصری انجام می دهند، رشد می کنند:

نمونه هایی از جمله بازی کامپیوتری، مرتب کردن اشیاء با رنگ یا نوع شی (به عنوان مثال، قرار دادن وسایل نقره ای دور از ماشین ظرفشویی، مرتب سازی لباس ها با نور و تاریکی، قرار دادن مواد در جعبه های درست و غیره) ،تکمیل یک پازل، ایجاد یک ماشین مدل، ردیابی یا رنگ آمیزی در تصویر، و غیره. به عنوان مثال دیگر، برخی از معلمان کودکان مبتلا به اوتیسم، مهارت های آموزشی را از طریق انجام فعالیت هايي نظير قرار دادن تمام تراشه های زرد در جام زرد، تمام تراشه های آبی در فنجان آبی، و غیره به آنها ياد مي دهند.

١٤)درتعامل با کودک آرام باشيد

از صحبت کردن با یک دوست، اعضای خانواده یا درمانگر برای پشتیبانی استفاده کنید. عصبانيت خودرا  بر روی کودک پياده نكنيد. تنبيه و تهدید رفتار بهتر را نمی کند. این ممکن است رفتار هاي آنها راکوتاه مدت متوقف کند، اما اين رفتارها دوباره رخ می دهند. در واقع شما رفتارها را بدتر می کنید زیرا ممکن است کودک شروع به احساس اضطراب، ترس، خشم، خجالت زدگي یا غمگیني کند. کودکان مبتلا به اوتیسم نيازبه حمایت مثبت شما دارند تا به آنها در تامین نیازهای عاطفی / رفتاری خود کمک کند.

در ذهن داشته باشيد: اگر از این راهكار ها برای اولین بار استفاده می کنید، ممکن است تغییری را که شما سریعا می خواهید ايجاد نشود. کودک / دانش آموز شما با تکنیک های جدید شما همراه نشود و حتی ممکن است به دلیل تغییر ناگهانی رفتار شما ،بدتر شود. من می دانم که سخت است، اما صبور باشید و اجرای این استراتژی ها را با ثبات ادامه دهید.

منبع:

15 Behavior Strategies for Children on the Autism Spectrum

نویسنده :
آخرین نوشته های وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست